Regionalny Ośrodek Kultury w Olecku „Mazury Garbate” zakończył „MAZUR – KINO DOSTĘPNE” – projekt, dzięki któremu stworzono, przetestowano i oficjalnie wdrożono model dostępności dla oleckiego kina.
Na ten cel pozyskaliśmy 34 940 złotych – mówi Dyrektor ROK „Mazury Garbate” Radosław Skrodzki – wierzę, że zmiana zaczyna się od ludzi, dlatego w ramach projektu, oprócz modelowych pokazów filmowych, przeszkolono również pracowników Regionalnego Ośrodka Kultury w Olecku „Mazury Garbate”. 15 pracowników zostało przeszkolonych z zasad komunikacji i współpracy z osobami z niepełnosprawnościami, ale także z tworzenia dostępnych plakatów i treści czy projektowania dostępnych wydarzeń kulturalnych.
2 konferencje i 63 uczestników
W ramach projektu zorganizowano dwie konferencje. 29 marca 2023 r. w oleckim „Teatrze AGT od nowa” wspólnie z mieszkańcami naszego miasta wspólnie z prelegentką z Fundacji Kulawa Warszawa, panią Katarzyna Cimochm, próbowaliśmy odpowiedzieć na pytanie „KULTURA DOSTĘPNA, CZYLI JAKA?”. W konferencji wzięło udział 39 uczestników. Natomiast 13 czerwca, również w oleckim „Teatrze AGT od nowa” odbyła się konferencja podsumowująca działania projektowe, w której wzięło udział 24 uczestników.
Nowe typy pokazów w oleckim kinie
Celem zadania pn. „MAZUR – KINO DOSTĘPNE” było zwiększenie dostępności kultury, a szczególnie kultury filmowej dla widzów z niepełnosprawnościami, a także tych ze szczególnymi potrzebami. W ramach zadania odbył się cykl dwunastu pokazów filmowych. Ponad 600 osób z oleckim placówek oświatowych oraz instytucji wspierających osoby z niepełnosprawnościami zaproszono do kina „MAZUR” na modelowe seanse.
Oferta oleckiego kina poszerzyła się o seanse przyjazne sensorycznie oraz seanse z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących:
Seanse przyjazne sensorycznie to pokazy filmowe przeznaczone dla widzów z nadwrażliwością sensoryczną, m.in. osób w spektrum autyzmu. Charakteryzują się stworzeniem odpowiednich warunków w kinie oraz w sali kinowej, które mają na celu możliwe ograniczenie bodźców sensorycznych, m.in. delikatne oświetlenie, przyciszony dźwięk i optymalna temperatura w sali kinowej, brak bloku reklamowego, zapewnienie swobody w wyrażaniu emocji podczas seansu oraz możliwość spożywania własnych posiłków i napojów.
Oznaczenie seansu przyjaznego sensorycznie :
Seanse z audiodeskrypcją dla niewidomych i napisami dla niesłyszących to pokazy filmowe, podczas których do ścieżki dźwiękowej dodano opisy słowne, a dzięki specjalnym zestawom ze słuchawkami można te opisy usłyszeć. Zwięzłe opisy scen filmowych pozwalają osobie niewidomej podążać za rozwijającym się wątkiem historii oraz usłyszeć i zrozumieć, co dzieje się na ekranie. Natomiast widzowie niesłyszący i niedosłyszący mogą korzystać z oferty oleckiego kina dzięki specjalnym napisom i specjalnym pętlom indukcyjnym, zakupionym w ramach tego projektu.
Oznaczenie seansu z audiodeskrypcją:
Razem stworzyliśmy model dostępności dla oleckiego kina
W proces tworzenia modelowej oferty kulturalnej włączyliśmy środowisko osób ze szczególnymi potrzebami. Podczas spotkań określiliśmy najważniejsze punkty podróży odbiorcy do naszej instytucji zgodnie z Modelem, zdefiniowaliśmy grupę i określiliśmy sposoby niwelowania barier w dostępności naszej oferty. Z model dostępności oleckiego kina można się zapoznać na stronie www.rokmg.pl.
Regionalny Ośrodek Kultury w Olecku „Mazury Garbate” zrealizował przedsięwzięcie grantowe „MAZUR – KINO DOSTĘPNE”, finansowane w ramach projektu „Kultura bez barier”
Wartość grantu: 34 940 zł