DZIĘKUJEMY, ŻE BYLIŚCIE Z NAMI
Wczoraj, 29 marca 2023 r. w oleckim „Teatrze AGT od nowa” wspólnie z mieszkańcami naszego miasta próbowaliśmy odpowiedzieć na pytanie „KULTURA DOSTĘPNA, CZYLI JAKA?”. Okazją do tego spotkania była konferencja otwierająca przedsięwzięcie grantowe pn. „MAZUR – KINO DOSTĘPNE” sfinansowane w ramach projektu „KULTURA BEZ BARIER”.
W konferencji wzięło udział 39 uczestników. Wśród nich znaleźli się: mieszkańcy Olecka, ale także przedstawiciele Oleckiej Rady Seniorów, Urzędu Miejskiego w Olecku, Środowiskowego Domu Samopomocy, Warsztatu Terapii Zajęciowej w Olecku, Fundacji Złota Rybka, przedstawiciele i uczniowie Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Głuchych w Olecku, przedstawiciel Rady Młodzieżowej przy Parlamentarnym Zespole ds. Młodzieży, pracownicy Regionalnego Ośrodka Kultury w Olecku i Miejsko-Powiatowej Biblioteki w Olecku.
Konferencję otworzyła Kinga Fidler z ROK „Mazury Garbate”. Opowiedziała o założeniach i celach grantu „MAZUR – KINO DOSTĘPNE”. Następnie głos zabrała Katarzyna Cimoch z Fundacji Kulawa Warszawa. W swoim wystąpieniu poruszyła ważne tematy dotyczące dostępności: Dla kogo jest kultura dostępna? Czemu warto dbać o dostępność oferty kulturalnej? Jak skutecznie zaplanować i realizować zwiększanie dostępności w Instytucji Kultury?
Po wykładzie przyszedł czas na wymianę doświadczeń i dyskusję z uczestnikami konferencji, a jak się okazało było o czym dyskutować, bo uwag od mieszkańców i przedstawicieli oleckich instytucji było wiele i każda na wagę złota, np. „niektóre seanse kinowe są za głośne, a niektóre za ciche”, „słabo oznaczenia w budynku, a czasami ich brak w ogóle sprawiają, że nie wiedziałam jak trafić do Oleckiej Izby Historycznej”, „oferta zajęć czy wernisaże są niedostępne dla osoby poruszającej się na wózku”, „brak konsultacji z osobami na wózkach przy wyznaczaniu strefy dla osób poruszających się na wózkach podczas koncertów na amfiteatrze, osoby które skorzystały z tej strefy nie widziały nic oprócz barierek”.
Dziękujemy za wszystkie uwagi. Słyszymy Was i widzimy Wasze potrzeby, dlatego z naszej strony dołożymy wszelkich starań, aby to co można w zakresie dostępności poprawić „od ręki” – poprawimy, a nad resztą będziemy pracować etapami, konsultując kolejne kroki ze środowiskiem osób z niepełnosprawnościami i osób ze szczególnymi potrzebami.
Spotkanie, bo chyba to określenie bardziej pasuje do atmosfery jaka panowała podczas konferencji, było bardzo inspirujące, dlatego z dużą grupą osób spotkamy się na spotkaniach tzw. roboczych, aby wspólnie wypracować rozwiązania w zakresie dostępnej oferty kulturalnej. W ramach grantu zaplanowaliśmy jeszcze jedną konferencję, tym razem podsumowującą działania, która odbędzie się w czerwcu.