Olecka Izba Historyczna została powołana do życia w 2010 roku w 450. rocznicę założenia miasta. Celem jej działalności jest dokumentowanie, gromadzenie i upowszechnianie wiedzy o dziejach Olecka / Marggrabowa (1560–1927) / Treuburg (1928–1945).
***
Prezentowana w Izbie wystawa stała ukazuje historię miasta. Eksponowane na niej przedmioty, dokumenty i zdjęcia dotyczą Olecka lub powiatu oleckiego i jednocześnie świadczą o dziejach regionu oraz szerzej - Mazur. Najważniejsze z nich to kopia aktu sprzedaży ziemi , na której Olecko zbudowano oraz kopia aktu nadania praw miejskich, nieistniejącemu jeszcze miastu. Te dwa dokumenty wyznaczył historię miejsca, w którym żyjemy. Pierwszy określił język i tożsamość mieszkańców – osadnicy zostali sprowadzeni z Mazowsza, drugi – państwowość i religię; miasto miała do 1945 roku państwowość niemiecką (Prusy Wschodnie).
***
Zgromadzone eksponaty to m.in.: kancjonał, zdjęcia wyposażenia kościoła ewangelickiego (k. XIX wieku), widoki miasta zniszczonego podczas pierwszej wojny światowej, świadectwa działalności Jana Karola Sembrzyckiego, mapa ścienna powiatu (Oletzkoer Kreis), plany dotyczące budowy pomnika ofiar pierwszej wojny światowej, pocztówki z początku XX wieku przedstawiające miasto. Punktem zamykającym symbolicznie historię Marggrabowej/Treuburga w granicach Prus Wschodnich był rok 1945. Na wystawie jego znakiem jest gablota z eksponatami i dokumentami, które pozostały w mieście po kataklizmie drugiej wojny światowej. Są tam m.in.: butelki ze znakami firmowymi, tablice z nazwami ulic, przedmioty z wyposażenia sklepów, hoteli. Znaki pamięci o świecie, który minął.
***
Druga część ekspozycji rozpoczyna się mapami z 1945 roku, które obrazują powojenny chaos. Poszukiwanie nazwy miasta i powrót do nazwy jeziora i powiatu– Olecko. Dokumenty polskich osadników ukazują trud życia w nowym miejscu –: zabiegi o dach nad głową, porządkowanie spraw administracyjnych, odbudowa zniszczonego i wyszabrowanego miasta. Mozolne przywracanie życia, aż do symbolicznego aktu budowy nowego kościoła, a następnie przełomu politycznego w 1989 roku.
Eksponaty przechowywane w Oleckiej Izbie Historycznej to dary i depozyty osób prywatnych lub instytucji.
Olecka Izba Historyczna organizuje raz w miesiącu spotkania na temat dziejów miasta i regionu.
prowadzenie: Eliza Ptaszyńska