Ogromnym zainteresowaniem cieszył się zakończony w niedzielę I Polsko-Rosyjski Festiwal „Czar Północy”. Wejściówki na festiwal rozeszły się w kilka godzin.
To wyjątkowe wydarzenie – święto kultury rosyjskiej w Olecku i kultury polskiej w Gusiewie – było rezultatem współpracy transgranicznej pomiędzy Regionalnym Ośrodkiem Kultury w Olecku „Mazury Garbate” a Administracją Okręgu Miejskiego Gusiew w ramach projektu „Czar Północy – rozwój wspólnej turystyki festiwalowej Olecka i Gusiewa” dofinansowanego z Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020. Pierwsza część festiwalu odbyła w dniach 18-20 listopada w Gusiewie, natomiast finał festiwalu odbył się tydzień później (23-28 listopada) w Olecku.
W festiwalu w Olecku udział wzięli m.in. zaproszeni goście: Pan Sergiej Semionow – Konsul Generalny Federacji Rosyjskiej w Polsce, Pan Leszek Buller – dyrektor Centrum Projektów Europejskich oraz Pan Miłosz Wielgat – zastępca kierownika Wspólnego Sekretariatu Technicznego Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020. W spotkaniu uczestniczył również Pan Aleksander Kitajew, Szef Administracji Okręgu Miejskiego Gusiew, który połączył się z uczestnikami online.
„Czar Północy” w Olecku rozpoczął się Festiwalem Bajki Rosyjskiej – ponad 500 dzieci obejrzało rosyjskie filmy animowane, spośród których wybrały, ich zdaniem, „najlepszą bajkę” festiwalu. Festiwalowy weekend rozpoczął się wernisażem malarstwa Tatiany Majewskiej i dwoma koncertami na żywo. Anna Federowicz z zespołem Lunar, zachwyciła i wzruszyła publiczność fenomenalnym wykonaniem piosenek z repertuaru Anny German. Natomiast koncert w wykonaniu Aloszy Awdjejewa zapamiętamy na długo dzięki lirycznym balladom, opowieściom o słowiańskiej duszy oraz nieszablonowemu poczuciu humoru.
W sobotę uczestnicy festiwalu wzięli udział w warsztatach kulinarnych z kuchni pogranicza polsko-rosyjskiego oraz warsztatach plastycznych z malowania matrioszek. W programie były także spotkania z Rosją w tle: „Współczesna Rosja. Kultura i krajobrazy” – spotkanie z Andrzejem Malinowskim – podróżnikiem i nauczycielem; „Polacy w Rosji” – spotkanie z Marią Iwanową, wieloletnią dyrektor Domu Polskiego na Syberii, czy „Wspólna historia: Gusiew i Olecko” – wystawa i spotkanie z Elizą Ptaszyńską poświęcone historii tych miast. Wieczór zakończono koncertem muzyki klasycznej – wirtuozi Michał Mossakowski (fortepian) i Andrzej Wojciechowski (klarnet) swoim występem zaczarowali zebraną publiczność. Muzyczną część festiwalu zakończył koncert „Ballad i romansów rosyjskich” w wykonaniu wybitnej polskiej sopranistki Joanny Nawrot, która oczarowała wszystkich anielskim głosem i kreacją aktorską.
Festiwal zakończył się filmową niedzielą. Najmłodsi miłośnicy kina obejrzeli czwartą, ostatnią bajkę w ramach Festiwalu Bajki Rosyjskiej. Na nieco starszych odbiorców czekała prawdziwa uczta kinomana – przegląd festiwalowego kina rosyjskiego – nominowany do Oscara film „Niemiłość” w reżyserii Andrieja Zwiagincewa oraz film dokumentalny pt. „Adriej Tarkowski. W świątyni kina” w reżyserii Andrieja A. Tarkowskiego, opowiadający o życiu i twórczości kultowego rosyjskiego reżysera, który pozostawił po sobie osiem filmów uważanych za arcydzieła światowego kina.
Oprócz wydarzeń kulturalnych i wymiany młodzieży, w ramach projektu pn. „Czar Północy – rozwój wspólnej turystyki festiwalowej Olecka i Gusiewa”, Partnerzy zrealizowali także działania inwestycyjne. Dziecięco-Młodzieżowe Centrum w Gusiewie wzbogaciło swoje pracownie artystyczne, a w Regionalnym Ośrodku Kultury w Olecku, powstała m.in. nowoczesna pracownia muzyczna ze studiem nagrań, natomiast Galeria Prawdziwej Sztuki w Olecku zyskała drugie życie.
Wartość całkowita projektu: 403 443,00 euro.
Dofinansowanie projektu: 361 978,70 euro.
Lider projektu (ROK „Mazury Garbate”): 169 742,30 euro.
Partner projektu: 192 236,40 euro.
Ten artykuł powstał przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020.
Za treść tego artykułu odpowiada całkowicie Regionalny Ośrodek Kultury w Olecku „Mazury Garbate” i w żaden sposób nie może on być traktowany jako stanowisko UE, Instytucji Zarządzającej lub Wspólnego Sekretariatu Technicznego Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020.