Zapraszamy 8 grudnia o godzinie 14.00 do Teatru AGT od nowa, wstęp bezpłatny.
„PIEŚNI DROGI DO WOLNOŚCI - 13 GRUDNIA PAMIĘTAMY” - to wznowienie w formie monodramu muzycznego spektaklu, którego premiera odbyła się w Piskim Domu Kultury w 2014r. z udziałem wielu znanych osób z Pisza. To muzyczna historia Polaków lat 70-tych, 80-tych i STANU WOJENNEGO w utworach Jacka Kaczmarskiego, Zbigniewa Herberta i.in.
Monodram Wojciecha Straszyńskiego to pieśni opracowane aranżacyjnie przez znakomitego muzyka elektronicznego - Sławomira Sikorę. To nie tylko niezwykła muzyka, niebanalne teksty i przejmujące multimedia — to spektakl pełen emocji, wzruszeń i spotkań z poezją faktu w jej niebanalnej formie. Straszyński potrafi poruszyć serca publiczności swoim mocnym i zarazem ciepłym głosem oraz wyjątkową interpretacją znanych utworów „Bardów Solidarności".
„PIEŚNI DROGI DO WOLNOŚCI 13 GRUDNIA - PAMIĘTAMY” w wykonaniu: WOJCIECHA STRASZYŃSKIEGO
scenariusz, reżyseria, scenografia, multimedia:
Wojciech Straszyński
teksty:
Jacek Kaczmarski
Zbigniew Herbert
Cyprian Kamil Norwid
Natan Tennenbaum
Krzysztof Maria Sieniawski
Adam Asnyk
Wisława Szymborska
muzyka:
Jacek Kaczmarski
Przemysław Gintrowski
Lluís Llach
Zbigniew Preisner
opracowanie muzyczne i aranżacje elektroniczne:
Sławomir Sikora
Kim jest Wojciech Straszyński?
To człowiek wielu talentów: aktor, reżyser, scenarzysta, muzyk, pieśniarz, lider zespołów: Dobre Wrażenie i Światło Świec. Na co dzień dzieli swoje życie między sceną muzyczną a teatralną. Jest absolwentem Wydziału Lalkarskiego PWST w Białymstoku - Kierunek Aktorski, współtwórcą Festiwalu „Pisz i Śpiewaj Poezję”. Założycielem i reżyserem Teatru Piosenki Augustowskich Placówek Kultury. Reżyserem Teatru 30 Minut działającego przy Ełckim Centrum Kultury. Z zespołem Światło Świec nagrał kasetę „Nieobecność” z tekstami Jonasza Kofty i muzyką Grzegorza Bogdana oraz autorską płytę CD „(Bez)Obrazki”
Straszyński zyskał szerokie uznanie na scenie poezji śpiewanej, zdobywając laury na wielu Festiwalach w Polsce. Jest m.in. laureatem Festiwalu Twórczości Włodzimierza Wysockiego „Tropami Wysockiego – Pieśni Narowiste” z zespołem Mazurskie Trio. laureatem Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Słowa „Czy to jest Kochanie” z zespołem Światło Świec oraz Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Turystycznej i Żeglarskiej „Ukleja”. Interpretacje utworów Agnieszki Osieckiej i Marka Grechuty w koncercie „Osiecka i Grechuta w Światłe Świec” z Grzegorzem Bogdanem zyskały gorące przyjęcie na wielu scenach w Polsce podobnie jak program „Ballady ze Starej Szuflady z zespołem Dobre Wrażenie.
SPEKTAKL „PIEŚNI DROGI DO WOLNOŚCI” to wznowienie po wielu latach w formie monodramu muzycznego spektaklu o losie Polaków lat 70-tych, 80-tych i stanu wojennego w utworach Jacka Kaczmarskiego, Zbigniewa Herberta i.in. Poświęcony pamięci ofiar okresu komunizmu.