Zapraszamy 21 listopada 2024 (czwartek), o godzinie 18.00 do Teatru AGT od nowa na spektakl "ODBICIA" oraz wykład "Lalka we współczesnym zjawisku teatralnym", który poprowadzi dr Martyna Stachowycz.
WSTĘP BEZPŁATNY!
„ODBICIA”
premiera 22.11.2021
Fundacja Orbis Tertius
Trzeci Teatr Lecha Raczaka
Scenariusz i Reżyseria: Paweł Stachowczyk
Scenografia i kostiumy: Martyna Stachowczyk
Choreografia: Bartosz Raźnikiewicz
Muzyka: Paweł Paluch
Występuje: Paweł Stachowczyk
Pomysł na spektakl powstał w wyniku rozmów i wspólnych poszukiwań trzech twórców, reżysera Lecha Raczaka, scenografki i rzeźbiarki Martyny Stachowczyk i aktora Pawła Stachowczyka. Odbicia" to połączenie teatru dramatycznego, alternatywnego i lalkowego.
Temat jest kontynuacją / uzupełnieniem problematyki ze spektaklu "Podróże przez sny. I powroty" w reżyserii Lecha Raczaka. "Odbicia" wiążą się z wyrazistym w Jego twórczości wątkiem przemijania przezwyciężanego siłą wyobraźni przekraczającej rzeczywistość.... Wydarzenie jest kontynuacją produkcji spektaklu będącego ostatnim podjętym przez nieżyjącego Lecha Raczaka projektem w zupełnie nowatorskiej, nie tylko dla Orbis Tertius formie ale i dla samego reżysera - połączenie teatru lalkowego z dramatycznym.
„Spektakl Odbicia zawiera w sobie elementy charakterystyczne dla teatru alternatywnego, dramatycznego i lalkowego.(...) Znacie ten niepokojący stan, który towarzyszy po przebudzeniu z nazbyt realistycznego snu? Zgubiliście się w podróżach sennych, nie wiedząc, po której stronie jesteście?(...) Spektakl Odbicia stanowi swoistą kontynuację tematów podejmowanych przez Raczaka w realizacji Podróże przez sny, przepełnionej obrazami spiętrzonych, onirycznych wędrówek i wielokrotnych konfrontacji z kantorowskimTeatrem Śmierci. Grze aktorskiej Pawła Stachowczykaprzyglądamy się dzięki snopom światła znajdującym się tam, gdzie artysta. Reszta to ciemność. Spektakl rozpoczyna się monodramem, rozważaniami na temat cienia. Cień w powszechnym mniemaniu... czym jest? Czym nie jest? To obszar, do którego nie dociera światło. To obszar, do którego za chwilę dotrze światło. To archetyp, który przynależy do nieświadomości indywidualnej i zbiorowej. Cień jest tym, co wyparte, co odszczepione, to kompleks emocjonalny. Cytaty wypowiadane przez Stachowczyka wchodzą w reakcję z indywidualnymi pętlami skrywających się myśli - jak często spektakle teatralne są początkiem równoległych widowisk dziejących się w naszych głowach?(...) Historia ta bazuje na jednej z opowieści Jorge Louisa Borgesa, Dwudziesty piąty sierpnia 1983, który we śnie spotyka się ze sobą z przyszłości.(...)
"Najważniejsze jest, aby się przekonać, czy tylko jeden człowiek śni, czy też dwóch śni o sobie... W istocie jest nas dwóch i jesteśmy jednym..." - cytuje Borgesa Stachowczyk, który uwolni się zaraz od onirycznego towarzysza, swojego cienia. Ale to uwolnienie pozostaje bez znaczenia, bo, jak powtarza za pisarzem artysta, na zewnątrz i tak oczekują nas inne sny.”
Fragmenty recenzji Klaudii Strzyżewskiej
https://e-teatr.pl/oniryczna-tulaczka-25210
PROJEKT ZREALIZOWANY W RAMACH PROGRAMU OFF POLSKA ORAZ DZIĘKI DOFINANSOWANIU ZE ŚRODKÓW BUDŻETOWYCH MIASTA POZNANIA.
PROGRAM OFF POLSKA REALIZOWANY JEST ZE ŚRODKÓW MINISTRA KULTURY, DZIEDZICTWA NARODOWEGO I SPORTU.
SZCZEGÓLNE PODZIĘKOWANIA DLA FIRMY INOX ZA POMOC PRZY REALIZACJI SCENOGRAFII.