Niezwykła okazja by nauczyć się Lindy Hop od postaw!
Zapraszamy do wspólnego świętowania Międzynarodowego Dnia Tańca 2024!
27 kwietnia odbędą się bezpłatne warsztaty Lindy Hoop, które poprowadzą dla Was Cherry i Filip. Warsztaty skierowane są do młodzieży w wieku 12+ oraz dorosłych. Aby wziąć w nich udział należy zapisać się pod numerem tel. 690 687 940
Poznaj prowadzących Cherry i Filipa!
Cherry i Filip na co dzień zajmują się afroamerykańskimi tańcami swingowymi z pierwszej połowy XX wieku: Lindy Hop, Charleston, Collegiate Shat i Authentic Jazz.
Poznali się w 2013 roku na zajęciach w warszawskim studiu SWINGOUT.PL, gdzie po raz pierwszy zetknęli się z tańcami w tym stylu. Od samego początku zachłysnęli się nimi, biorąc udział we wszystkich możliwych potańcówkach i festiwalach w kraju i poza jego granicami.
-Cherry, chcesz być kiedyś najlepsza na świecie?
-Pewnie, czemu nie….
-Ja też, więc bierzmy się do roboty!
Tą niezbyt poważną wymianą zdań zaczęła się ich wspólna praca i intensywne treningi, które przyniosły efekty już po 3 miesiącach, kiedy to zdobyli pierwsze miejsce w konkursie Strictly Shag na międzynarodowym festiwalu. W 2014 roku dołączyli do grupy pokazowej Lindy Hop, od 2016 uczą na festiwalach w kraju na arenie międzynarodowej. W 2018 zajęli pierwsze miejsce na znanym i cenionym festiwalu Camp Hollywood w USA w kategorii Shag Division.
Cherry pasją do tańca zaraziła się w Olecku, najpierw w Domu Kultury na zajęciach Jazzu pod okiem Zbigniewa Dardy, potem w Promenadzie na kursach tańca towarzyskiego.
Filip od lat związany jest z muzyką – gra na gitarze, puzonie i mandolinie. Jest także jednym z założycieli zespołu grającego nowoorleański jazz – The Cajun Spices.
W tańcach swingowych urzekła ich porywająca muzyka, dialog między partnerami i improwizacja w tańcu, które sprawiają, że każdy taniec jest inny, a także wolność i brak sztywnych ram, które pozwalają na wyrażanie siebie.
Czym są tańce swingowe? Przez historyków tańce te określane są mianem „tańców ulicznych” co oznacza, że z początku nie były nauczane w usystematyzowany sposób lecz rozwijały się same, równolegle do niezwykle popularnej wtedy muzyki jazzowej.
Lindy Hop – najpopularniejszy z nich narodził się w nowojorskim Harlemie, a szczyt jego popularności przypada na lata 30 i 40 XX wieku, czyli okres tzw. Złotej ery swingu. Po wojnie niemal zapomniany, stopniowo powrócił na parkiety całego świata w latach 80.
Są to tańce prowadzone i improwizowane, tworzone na żywo przez tancerzy do usłyszanej muzyki. To sprawia, że przygoda z tymi tańcami nie kończy się na zajęciach.
Tancerze swingowi spotykają się na różnego typu imprezach i tańczą – najchętniej do muzyki na żywo. Jednolity język prowadzenia i podążania sprawia, że można zatańczyć z każdym, nawet jeśli widzi się go po raz pierwszy.