3-dniowe warsztaty śpiewu białego z Anną Zagórską
„Biały głos, to nie jest tylko umiejętność - to jest twój identyfikator i skarb, który kryje się w Twojej klatce piersiowej”- Anna Zagórska
Celem warsztatów jest integracja mieszkańców Olecka i uchodźców z Ukrainy, którzy zamieszkali w Olecku po wybuchu wojny. Warsztaty są prowadzone metodą angażującą uczestników w pracę grupową, co sprzyja wspólnemu doświadczaniu muzyki, rozwojowi samoświadomości i postrzeganiu własnego głosu, jako formy wyrazu osobowości człowieka. Finał warsztatów – mini koncert podczas Nocy Świętojańskiej (23 czerwca 2023 r.)
Termin warsztatów: 21-23 czerwca 2023 r. (godziny popołudniowe)
Miejsce: Regionalny Ośrodek Kultury w olecku „Mazury Garbate”
Zapraszamy wszystkie chętne osoby w wieku; 13+
Warsztaty są bezpłatne.
Liczba miejsc ograniczona!
Zapisy od 6 do 14 czerwca 2023 - więcej informacji: projekty@rokmg.pl lub tel. 87 523 30 36
Czego można się nauczyć i doświadczyć biorąc udział w trzydniowych warsztatach śpiewu białego (tradycyjnego)?
Biały śpiew to nie tylko sposób śpiewania, ale także sposób na zadbanie o zdrowe ciała i umysł. Omówienie wszystkich właściwości białego głosu i jego wpływu na zdrowie fizyczne i psychiczne.
Oddech naturalny. Teoretyczne omówienie i praktyka oddechu pierwotnego i zdrowego. Ćwiczenia oddechowe oparte na badaniach naukowo-praktycznych ośrodków folklorystycznych Europy Wschodniej.
Rezonatory i otwarty głos. Higiena białego głosu. Zasady naturalnego śpiewu z uwzględnieniem pracy twarzą, ciałem i wyobraźnią. Ćwiczenia, które pomogą szybciej rozbudować własne wokalne możliwości.
Praktyka śpiewu i poznanie pieśni folkloru polskiego. Podstawą do pracy są jednogłosowe i wielogłosowe pieśni słowiańskie wywodzące się z tradycyjnych społeczności wiejskich. Biorąc udział w trzydniowych warsztatach, można nauczyć się wielu pieśni.
Kilka słów o instruktorce:
Anna Zagórska jest absolwentką Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Humanistycznego Państwowego Uniwersytetu w Równym. Pochodzi z Ukrainy, od 12 lat kształci się w sztuce białego głosu. Skończyła pięcioletnie studia - praktyki w Etnograficznym Kulturalnym Centrum „WESNIANKA” (należy do rady CIOFF), gdzie śpiewała, a także była solistką w dwóch folklorystycznych ludowych zespołach, gdzie miała indywidualne lekcje tradycyjnego białego śpiewu. Od 6 roku życia śpiewała w różnych ludowych zespołach amatorskich i profesjonalnych. Do dziś biorze aktywny udział w etnograficznych ludowych koncertach, festiwalach i konkursach, aby dalej podnosić poziom doświadczenia, wiedzy i praktyki śpiewu białego. W latach 2016-2019 pracowała w Państwowym Zespole Ludowym Pieśni i Tańca „Mazowsze” jako śpiewak z obowiązkiem tańca, gdzie poznała różnorodność polskiego folkloru. Obecnie jest nauczycielem białego śpiewu w Ludowym Zespole Pieśni i Tańca „Ożarowiacy” oraz instruktorem śpiewu białego w zespole wokalnym ZAZULA.