Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy malarskiej Tatiany Majewskiej, który odbędzie się 26 listopada (piątek) o godz. 17:00 w Galerii im. Andrzeja Legusa, I piętro.
Wstęp bezpłatny.
Tatiana Majewska – artysta malarz.
Urodziła się w 1961 r. w Rosji w Joszkar - Olińskiej Republice Autonomicznej Marij – Eł (Powołże). Jest absolwentką Akademickiej Szkoły Artystycznej w Joszkar – Ole (1997 - 1981) oraz Omskiego Instytutu Sztuki w Omsku na Syberii (1982 - 1987), gdzie otrzymała dyplom magistra sztuk. Od ponad 20 lat mieszka w Polsce. Tu założyła rodzinę. Tutaj również realizuje się artystycznie. Należy do Związku Polskich Artystów Plastyków oraz Stowarzyszenia Akwarelistów Polskich. Zajmowała się konserwacją zabytków. Pracowała m. in. w zespole konserwatorów zajmujących się renowacją w: Archikatedrze w Lublinie, Bazylice w Krakowie, Bazylice w Sandomierzu, Klasztorze na Jasnej Górze, Sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej w Wąwolnicy, Kościele Najświętszej Marii Panny i Św. Mateusza w Lubomierzu, Kościele w Złotym Potoku, Kościele w Głogówku, Kaplicy Św. Boromeusza w Łowiczu i Opactwie Pocysterskim w Lubiążu. W 2011 r. wygrała konkurs na portret Św. Jana Pawła II dla lubelskiej Archikatedry. Maluje portrety, akty, sceny rodzajowe, pejzaże, kwiaty, martwą naturę. Jej obrazy znajdują się w galeriach i zbiorach prywatnych kolekcjonerów na całym świecie – m. in. w USA, Rosji, Niemczech, Czechach i Polsce. Uczestniczyła w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą.
„Malarstwo Tatiany Majewskiej prezentuje szerokie spektrum tematyczne, począwszy od martwych natur, portret, aż po malarstwo nadrealistyczne. W swoich pracach artystka w niezwykły sposób konstruuje wielopłaszczyznowe narracje, które później oddziałują na odbiorcę, zachęcają go do w niknięcia w przestrzeń obrazu – kreując tym samym moment, w którym rozpoczyna się swoisty dialog pomiędzy widzem a artystą za pośrednictwem dzieła sztuki. Obrazy Tatiany Majewskiej wyróżniają się swoistym stylem, który jest nie tylko wyrazem warsztatowych umiejętności artystki, lecz również starannie wykreowaną przestrzenią tworzącą „okno do innego świata”… Artystka nadbudowuje całą narrację na obrazie za pomocą przemyślanej kompozycji i niezwykle delikatnie nałożonej pastelowej, rozświetlonej plamie barwnej. Zamaszysty, pewny dukt pędzla sprawia natomiast wrażenie ruchu… Każde płótno Tatiany Majewskiej zakrywa jakiś fragment rzeczywistości, aby odsłonić inny, unaoczniając nam eteryczność oraz finezyjność istoty piękna zaklętego w obrazach”.
Łukasz Wiącek